Med od maslačka – kako ga napraviti i za što koristiti?

Život

Maslačak ima dugu tradiciju hranjive i iznimno korisne biljke. Nažalost, postoji i tradicija prema kojoj je on tek jedan od najčešćih korova i veliki neprijatelj vlasnika travnjaka. Na našu sreću, čak i ako smo mi zaboravili kako ga iskoristiti, pčele nisu.

Med od maslačka ukusna je posljedica toga. Boja meda od maslačka zbog kristalizacije varira od intenzivne zlatno-žute do tamnijih nijansi. Živa žuta boja pokazatelj je veće čistoće.

Ovaj med ima jedak, oštar okus i aromu poput cvijeta od kojega nastaje, ali jačinom je bliži eteričnom ulju maslačka. Ako niste navikli na aromu ovog meda, ona bi vas mogla odbiti od toga da ga uopće probate.

Njegov specifičan miris opisan je kao mješavina amonijaka, kamilice, octa i ljepila životinjskog porijekla. Okus je jak, srednje slatkoće, a med za sobom ostavlja opor okus, koji je pomalo osvježavajući.

Zašto bi bila greška ne probati ga?

Imunitet i vitalnost

U medu koji nastaje iz jednoga cvijeta, (monofloralni med), matična mliječ može se naći u različitim količinama. U usporedbi s drugim monofloralnim izvorima matične mliječi, maslačak je odmah iza kestena, koji sadrži najviše matične mliječi.

Ona je poznati dodatak prehrani, a najpoznatija je upravo po revitalizirajućem djelovanju te jačanju imuniteta. Matična mliječ dokazano:

stimulira rad žlijezda s unutarnjim izlučivanjem,

ubrzava oporavak,

usporava širenje karcinoma,

onemogućuje razvoj hroničnih bolesti,

pomlađuje i njeguje kožu,

poboljšava pamćenje,

pomaže održavanju hormonalne ravnoteže,

regulira krvni pritisak,

povećava apetit,

djeluje protuupalno, antibakterijski i antivirusno,

snižava razinu ukupnog kolesterola i

poboljšava odnos dobrog i lošeg kolesterola.

Preporučuje se kao preventivna zaštita uoči epidemija, ali i u svakodnevnim stresnim situacijama i pri velikim psihofizičkim naporima. Njezini su sastojci neophodni za dobru psihofizičku aktivnost organizma, a osobito su korisni kod iscrpljenosti i hroničnog umora.

Kao dodatak prehrani može ublažiti simptome sezonske alergije te spriječiti astmu ili bronhitis.

Probava

Med od maslačka izvrsno djeluje protiv želučanih, crijevnih, žučnih te drugih bolesti probavnog sistema. Njegovi sastojci podupiru pravilan rad jetre i bubrega. Nazivaju ga čak i prirodni eliksir za jetru. S obzirom na to da ne izaziva budnost, često se preporučuje osobama koje pate od osjetljive ili loše probave.

Istraživanja su pokazala da unošenje meda od maslačka u prehranu smanjuje kiselost želučanih sokova za 56%. Osim toga, on ima vanjsku primjenu. Može se koristiti na koži u slučaju akni ili opeklina.

Kako napraviti domaći med od maslačka (recept)?

Med od maslačka je prirodni preparat, koji sami možete napraviti koristeći cvjetove maslačka i druge sastojke o kojima ćete više saznati u nastavku.

Sastojci za tri staklenke po 450 grama meda:

1 litra vode;

175 žutih cvjetova maslačka;

2 limuna;

1250 grama šećera.

Naberite otprilike 175 žutih cvjetova maslačka, zalijte ih hladnom vodom i ostavite da odstoje 24 sata. Drugi dan ih dobro iscijedite, zalijte litrom vode te kuhajte na laganoj vatri 1 do 2 sata, ovisno koliko dugo ste ih držali preko noći. Povremeno ih promiješajte.

Još jednom ih dobro procijedite, ubacite šećer i kuhajte još sat vremena. Smjesa će najprije biti vrlo rijetka i pjenit će se. Nakon sat vremena trebala bi postati gusta. Kada je dovoljno kuhana, dodajte jednu kašiku vode i dva limuna narezana na kriške.

U ovoj fazi pripreme smjesa će se opet razrijediti, ali tako i treba biti. Kuhajte još pola sata dok se iznova ne zgusne. Imajte na umu da će pravu gustoću i teksturu med dobiti tek kad se ohladi. Kada je gotovo, ulijte u staklenke i čvrsto zatvorite.

Njegovo konzumiranje preporučuje se ujutro na prazan želudac sa zelenim čajem. Zbog ovog napitka, jetra će vam biti vječno zahvalna. Ovaj med ukusan je i kao namaz na tostu pa ga nakon jutarnjeg čaja, možete ubaciti i u svoj doručak.

Zdici.info