Obilježeno 700 godina postojanja manastira Vozućica

Život

VOZUĆA – Njegovo preosveštenstvo episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije rekao je danas u Vozući da je istorija ovog područja krvava i nesrećna, sa mnogo uspona i padova za srpski narod.

– Nalazimo se u jednom čudesnom kraju, čudesnom manastiru i pred čudesnom istorijom. Ako krenemo od naših dana, ta istorija je krvava, nesrećna i ubilačka. Ako idemo sve unazad do kralja Dragutina, vidjećemo da je bilo uspona i padova”, rekao je Grigorije koji je danas služio Svetu arhijerejsku liturgiju u Manastiru Sveta Trojica – Vozućica povodom sedam vijekova njegovog postojanja, godišnjice od osveštanja obnovljenog Manastira i 700 godina od upokojenja zadužbinara i graditelja ovog hrama – kralja Dragutina Nemanjića.

Vladika Grigorije je ukazao na apostolsku poslanicu “blagostiljajte one koje vas kunu i gone”.

– Blagosiljajte i ne kunite. To je naša vjera hrišćanska, najparadoksalnija u tome što nam je zabranjeno da mrzimo, da mrzimo one koje nas mrze, te što je naređeno da blagosiljamo one koje nas ne vole.

Vladika Grigorije je povodom obilježavanja i 165 godina od otvaranja srpske škole koja je radila kod Manastira Vozućica, ukazao na značaj i potrebu obrazovanja i prosvećivanja.

Grigorije je najavio u narednom periodu izgradnju manastirskog konaka.

Presjednik Zavičajnog udruženja Zavidovićana sa sjedištem u Doboju Zoran Blagojević podsjetio je na stradanja Srba sa ovog područja, na koje se vratilo svega oko 570 stanovnika od nekadašnjih 11.000.

Blagojević je ukazao na težak položaj Srba povratnika, istakavši da nema kuće koja nije obijena i domaćina čija šuma nije posječena.

On je naveo da Manastir Sveta Trojica – Vozućica, koji je tokom svoje istorije pretrpio “mnoge vjetrove i oluje”, nije pošteđen ni u posljednjem sukobu.

Šef Misije OEBS u BiH Džonatan Mur rekao je da ja obilježavanje današnjih manifestacija u Vozući veoma važan događaj koji ukazuje na bogatstvo raznovrsnih kultura i istorije kojim se BiH može ponositi.

Mur je istakao da je po pitanju održivog povratka Srba na ovo područje svima jasno da uslovi nisu savršeni, ali “da ohrabruju posljednje inicijative koje preduzimaju lokalne zajednice kada je u pitanju povratak u Bočinju, Vozuću i Maglaj”.

Svečanost obilježavanja 700 godina postojanja Manastira otvorena je autorskom pjesmom protojereja Živkovića, posvećenom ovom jubileju, a koju su otpjevali u etno-stilu Tamara i Anastasija Živković.

U kulturno-umjetničkom programu učestvovala je i Etno-grupa “Trag” iz Banjaluke i Kulturno-umjetničko društvo Doboj.

Manastir je 2004. godine proglašen Spomenikom kulture BiH, a njegova obnova započela je 2006. godine. Obnovljeni Manastir osveštan je prošle godine.

 

(IZVOR: SRNA)