Piše: SAMIR KARIĆ
Vrijeme rasipanja novca je prošlo. To treba svima biti jasno, pa i čelnicima državnih agencija
Pojedini čelnici državnih agencija i institucija u našoj zemlji, sudeći prema njihovim zahtjevima i željama za trošenjem, za nekoliko godina bi, bez ikakve sumnje, opustošili i budžet Švicarske, koji je šezdeset puta veći od bosanskohercegovačkog.
Tome svjedoče nedavni zahtjevi čelnika državnih agencija, koji su od Vijeća ministara tražili da im se odobri povećanje troškova korištenja službenih telefona, nabavka službenih automobila ili povećanje troškova reprezentacije. Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara, kazao je u izjavi za naš list da je ovakav odnos čelnika državnih agencija neprihvatljiv, a da je njihovo ponašanje, u najmanju ruku, čudno. Odlučno je poručio i da će se nastaviti s ostvarivanjem ušteda, restrikcijom troškova i uvođenjem finansijske discipline.
Građani bi, vjerovatno, zbog cjelokupne situacije u kojoj se zemlja nalazi i armije nezaposlenih na biroima, za razliku od Zvizdića, odnos čelnika agencija nazvali i pogrdnim i vulgarnim riječima. Jer, otkud odjednom tolika bahatost i socijalna neosjetljivost čelnika agencija, pogotovo u vremenu kada cijela država, pogotovo Vijeće ministara, zagovaraju smanjenje troškova i plaća?
U vremenu kada se naša država pokušava vratiti na zdrav evropski kolosijek, kada su uštede neminovne, a breme međunarodnih obaveza sve teže, pojedinci traže izuzeće od ograničavanja privilegija, traže povećanje troškova za telefon, kupovinu novih automobila. Neki su otišli toliko daleko da su tražili da potpuno budu isključeni iz ograničenja o korištenju telefona, vozila i reprezentacije. Dakle, narodski rečeno, da troše koliko žele i koliko hoće.
Nekima su teško pale i nedavno usvojene izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kojima se visina naknada za članove radnih tijela limitira na 475 marka po osobi. Zbog toga su članovi upravnih odbora i pojedinih komisija tražili da budu izuzeti iz odredbi ovog zakona. Među njima su i članovi Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje, koji su bili rekorderi po visini naknada, u iznosima, vjerovali ili ne, između 2.200 i 3.200 KM mjesečno.
No, vrijeme rasipanja novca je prošlo. To treba svima biti jasno, pa i čelnicima državnih agencija. Svi se, za početak, prvo trebaju spustiti na nivo običnog bosanskog čovjeka, penzionera, nezaposlenog demobilisanog borca, sagledati njihove živote, njihova primanja, njihove životne muke, pa tek onda izvagati svoje zahtjeve i želje koje se trebaju finansirati novcem tih istih građana.
Uostalom, čelnici agencija i državnih institucija trebaju znati, baš kao i političari, da su na trenutne pozicije izabrani i imenovani, kako bi upravo tim građanima živote učinili boljim i sigurnijim. Dakle, da služe građanima. Ukoliko nisu spremni na odricanje i ne mogu ponijeti breme svojih obaveza na putu naše zemlje prema boljem evropskom životu, onda, baš kao što su i imenovani, sa istih tih pozicija mogu biti i razriješeni i smijenjeni.
(Faktor.ba/Zdici.info)