BiH na novoj migrantskoj ruti

Dešavanja

Foto: N1

Broj migrata koji uspjevaju da uđu u BiH je svakim danom sve veći, veći je i broj onih koje Granična policija BiH zaustavi u toj namjeri, ali i onih koji izađu iz zemlje, ali po readmisiji budu vraćeni u BiH.

Obzirom da su susjedne zemlje pojačale kontrole na svojim granicama, sve više njih se odlučuje na put preko BiH. Samo u prvih mjesec i po ove godine u BiH je pokušalo da uđe 458 ilegalnih migranata, najviše njih ulazi na području opštine Trebinje, ali ima i onih koji se odlučuju za prelazak preko Drine, najčešće čamicima.

“Područje Zvornika, odnosno Bratunca-mosta i tu nam je baš popriličan udar na graničnu crtu”, tvrdi Zoran Galić, direktor GP.

Cilj su im zemlje EU gdje pokušavaju ući iz Unsko-sanskog kantona.

“Nova ruta kretanja je od Grčke, po izjavama svih njih, preko Albanije, Crne Gore, BiH i dalje prema zemljama EU”, kaže Slobodan Ujić, direktor Službe za poslove sa strancima.

Provjeravaju se navodi da susjedne Crna Gora i Hrvatska ostavljaju migrante na teritoriji BiH.

“Postoje određeni slučajevi, koje provjeravamo, gdje ćemo nakon određene analize, provjerom činjeničnog stanja utvrditi i takve mogućnosti. Ali ne možemo sada potvrditi sa sigurnošću”, otkriva Galić.

Oni koji uđu u BiH, a budu otkriveni, imaju dvije mogućnosti, da traže azil, i slobodno se kreću po zemlji, ili da budu smješteni u imigrantski centar, nakon čega budu vraćeni u zemlju iz koje dolaze.

Oni koji budu otkriveni u drugim zemljama, a ispostavi se da su ušli iz BiH po readmisiji vraćaju se u našu zemlju. Njih više od 100 vraćeno je iz Hrvatske.

“Najviše se vrati o državljanima Turske, Albanije, Kosova i to je više od 75 posto”, dodaje Ujić.

Veliki broj onih je koji našu zemlju koriste kao tranzit, ali imaju potrebnu dokumentaciju i legalno prelaze granice.

“Ukupno 385 hiljada ljudi prešlo je iz država koje su označene kao rizične u djelu migracijskog rizika”, kaže Almir Bašić, sektor za strateško planiranje GP.

Raste pritisk na bh. granicu. Iz Granične policije upozoravaju da im nedostaje policijskih službenika koji kontrolišu pogranično područje. Trenutno ih nedostaje 564.

Izvorni Članak: ba.n1info.com