Bosna i Hercegovina zaustavljena u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva, prvi poraz nakon deset pobjeda

Sport

Reprezentacija Bosne i Hercegovine zaustavljena je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva za beskućnike u norveškom Oslu – Homeless World Cup.

Nažalost, kao i prošlo prvenstvo i ovaj put je u četvrtfinalu koban za naš tim bio Čile (3:5).

Suze na očima naših reprezentativaca poslije završetka utakmice govore sve, no ipak ovi momci su osvjetlali obraz Bosne i Hercegovine svojim rezultatima, zalaganjem na terenu i borbom za državni grb.

Redom su “padale” Danska, Poljska, Austrija, Finska, Švedska, Južnoafrička republika, Republika Irska, Sjeverna Irska, Zimbabve i Švicarska, da bi naši momci nakon dvije završena faze turnira imali skor 10/10.

Ipak, nedostajalo je malo sreće da naša reprezentacija prođe i ovu stepenicu, pa je Čile koji važi vjerovatno za najvećeg favorita turnira izborio plasman u polufinale gdje čeka selekcija Meksika, dok našu reprezentaciju očekuju utakmice za plasman od 5-8 mjesta.

Iako se nije stvara medijska hajka oko ovih momaka, novih bh. Zmajeva, oni su u tišinu čvrsto stajali na terenu, pobjeđivali odlične ekipe, sa rukom na srcu dok se Oslom čula himna Bosne i Hercegovine. Iako zvuči previše subjektivno, ovi momci su sigurno bili odlični ambasadori naše domovine u Skandinaviji.

Danas Čileanci vjerovatno nisu bili bolji rival, ali su ipak pokazali malo veću zrelost na terenu i bolju koncentraciju. Kao što važi i za najpoznatije čileanske fudbalere, većina njih je svoje slobodno vrijeme provodila igrajući fudbal po ulici, što je za većinu njih i smisao života, pa ne iznenađuje da su skoro svake godine među najboljim reprezentacijama turnira.

Reprezentativci Čilea danas su prvi zaprijetili golu naše reprezentacije, ali je golman bh. tima Muhamed Golub odlično odbranio. Potom naš tim pogađa prečku i stativu, da bi Čileanci kaznili propuštene prilike i stigli do vodstva od 1:0.

Reprezentacija bh. je imala priliku da dođe do izjednačenja iz penala, ali isti nije iskorišten, da bi opet okvir gola bio saveznik Čileanaca, koji potom nakon još jedne odbrane svog golmana dolaze do vodstva od 2:0.

U tim momentima pala je koncentracija igrača Bosne i Hercegovine, što vješto koriste protivnici i postižu brzo novi gol za 3:0.

I kada se činilo da je sve gotovo, naša ekipa preko Almira Zulića postiže dva gola do kraja prvog poluvremena, a u međuvremenu je još jedna stativa i dvaput golman spašava Čileance od izjednačenja, pa se na poluvrijeme otišli pri rezultatu 3:2.

U drugom poluvremenu, golman čileanske reprezentacije je nastavio sa sjanim odbranama, da bi njegova ekipa stigla i do vodstva od 4:2. Zulić ekspresno svojim golom vraća zaostatak na jedan gol, pa je uslijedila oprezna igra s obje strane.

Golman je opet spašavao Čileance, a potom je njegov tim u jednom napadu imao dvije odlične šanse, ali je Muhamed Golub ostavio naš tim u igri. 

Ipak naša ekipa je morala krenuti na sve ili ništa, što su Čileanci uspjeli kazniti minut prije kraja i postići gol za konačnih 5:3.

Vrijedi još jednom istaći, dres reprezentacije Bosne i Hercegovine ponosno su na ovom turniru nosili Zavidovićani Muhamed Golub i Kenan Žunić, kao i Nermin Salkanović, Vjeko Matuh, Mevludin Osmanović, Ademir Bajrić, Almir Zulić i Ado Mustafić, a reprezentaciju je vodio selektor Elmedin Škrebo, uz asistenta Vedada Kovačevića, te volontera Harisa Okanovića.

Udruženje “Međunarodni forum solidarnosti-EMMAUS” (MFS-EMMAUS) iz Doboj Istoka kao partner “Homeless World Cup” (HWC) organizacije iz Škotske i nosioc projekta “Malonogometne reprezentacije beskućnika BiH”, od septembra 2011. godine aktivno radi na realizaciji ovog projekta. Muhamed Bešić već drugi put plaća avio karte za odlaske na prvenstva, dok NSBiH pomaže opremom.

Igrači, zapravo učesnici u projektu, su mladi iz socijalno ranjivih i marginaliziranih grupa našeg društva, među kojima su beskućnici, prognana i raseljena lica, djeca bez roditeljskog staranja, korisnici smješteni u kolektivnim i izbjegličkim naseljima, kao i pripadnici manjina. Veći rezultat od takmičarskog, što je i krajnji cilj projekta, su pozitivna iskustva i doživljaji koji su igračima promijenili živote i učinili da se osjećaju ponosnim kao reprezentativci i ambasadori svoje zemlje.

Doslovno gledano, ne možemo smatrati ove igrače za “beskućnike” u pravom smislu te riječi, barem ne za igrače i BiH, ali sigurno možemo reći da su to igrači koji su odrasli prvenstveno sa loptom u nogama i kojima je pružena prilika da predstavljaju Bosnu i Hercegovinu na jednom ovakvom takmičenje.

Čestitke reprezentaciji na postignutom rezultatu uz želje da isti uskoro budu pozdravljeni i od šire javnosti i naše države.

A. B./Zdici.info