Federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata Nedžad Lokmić najavio je isplatu jednokratne pomoći u iznosu od 200 KM za približno 99.500 korisnika boračkih naknada, što podrazumijeva gotovo 19,9 miliona KM.
Kraj nepravde
O ovoj pomoći za demobilisane borce koja je izazvala veliku pažnju javnosti, Lokmić je govorio za „Dnevni avaz“, ali i o drugim temama.
– Nije riječ samo o finansijskoj podršci, već o poruci poštovanja, dostojanstva i društvene zahvalnosti. Ministarstvo trenutno finalizira uredbu kojom će se urediti pravni osnov za isplatu ove pomoći. Nakon što ona bude usvojena na sjednici Vlade FBiH, pristupit će se tehničkoj realizaciji same isplate. Razumijemo i osjećamo težinu svakodnevice naših boraca. Svjesni smo da je danas i najmanji iznos velika pomoć u uslovima ekonomske nesigurnosti. Zato ovu isplatu tretiramo kao prioritet, a ne kao simboličan čin. Vjerujemo da će ova pomoć vrlo brzo doći u ruke onih kojima je i namijenjena, onih koji su najzaslužniji za postojanje i očuvanje naše slobode – kazao je Lokmić.
Jedno od najvažnijih pitanja našeg vremena je, dodao je, kako dati trajnije, pravednije i dostojnije priznanje onima koji su dali najviše.
– Formiranjem Radne grupe i usvajanjem temeljnih načela za izradu zakona o boračkom dodatku, napravili smo ozbiljan, institucionalan iskorak. Snažno vjerujemo da su prava boraca svetinja koja ne smije zavisiti od geografske pripadnosti. Domovina je jedna, borba je bila zajednička, a i poštovanje mora biti jednako. Prilikom izrade zakonskog rješenja poseban akcenat stavljamo na princip nediskriminacije, jer imamo situaciju u kojoj dva borca s istim ratnim putem, ali iz različitih kantona, imaju različita prava. To je nepravedno i to mora prestati – rekao je Lokmić.
Moralna obaveza
Dodao je da analiziraju modele iz drugih zemalja koje su uspješno radile na dugoročnoj rehabilitaciji veteranske populacije.
– Ne želimo da naše društvo bude ono koje se zahvaljuje samo na Dan državnosti ili godišnjicu bitke. Želimo biti društvo koje svakodnevno gradi mehanizme poštovanja, zahvalnosti i brige. Borac koji je bio spreman dati život za domovinu, mora znati da ga njegova domovina nikada neće ostaviti samog. Vrlo ste tačno i osjetljivo postavili pitanje koje se, nažalost, često zanemaruje. Psihosocijalna podrška nije luksuz – to je moralna i ljudska obaveza. Rane rata nisu samo fizičke. Mnogo dublje i teže su one koje ne vidimo, a koje nose naši borci, supruge, djeca, roditelji poginulih i ranjenih – zaključio je.
Tuga, ponos i tišina
Lokmić je istakao da za njega ovo nije posao, već stil života.
– Još od dana kada je agresija na našu domovinu okončana priče s terena, svakodnevne borbe i nepravde, postale su dio mog svakodnevnog identiteta. Svaki borac, svaka majka, svako dijete poginulog borca – to je posebna priča, to je univerzum tuge, ponosa, tišine i dostojanstva. Nastojimo djelovati u okviru zakona, ali i izvan okvira puke forme jer iznad svega stoji naša moralna obaveza da svakom pojedincu pristupimo s poštovanjem, jednako, dostojanstveno i ljudski. Ova populacija to nije zaslužila zato što je tražila već zato što je dala – poručio je Lokmić.
Ministarstvo ostaje otvorena kuća za sve borce i njihove porodice, kuća u kojoj nisu samo vrata otvorena, već i srce i pripadnost najčasnijeg naroda, poručio je Lokmić.