Gomile smeća na ulaz u Zavidoviće. Da li je to stvarni odraz naše kulture i kakvu poruku šaljemo?

Dešavanja

Foto: Zdici.info čitatelj

U prethodnim godinama nebrojeno puta smo primali poruke građana i upozoravali nadležne na različite probleme s kojima se stanovnici općine Zavidovići svakodnevno susreću, a jedan u nizu je i nepropisno, neadekvatno i nepravovremeno zbrinjavanje otpada. 

Jedan naš čitatelj nam je poslao nekoliko fotografija neposredno pri ulazu na teritorij općine Zavidovići, a u blizini administrativne granice s općinom Žepče.

Prepuni kontejneri i gomile smeća oko njih, kontejner gurnut u rijeku Bosnu kao simboličan prikaz kako se brinemo za našu Bosnu (a i Hercegovinu), a osim neodgovornosti nadležnih i onih kojim je u opisu posla da se time bave ne smije se zaboraviti ni faktor ljudske (ne)kulture s kojom se susrećemo.

Na jednoj od fotografija koje nam je poslao naš čitatelj vidi se i grupa osoba koja kombijem dovozi gomile smeća i odlaže pored kontejnera, a naš čitatelj je zabilježio i broj registarskih tablica koje smo spremno ustupiti nadležnim ukoliko se pokaže da isti krši odluku o komunalnom redu.

Na kraju, bez upiranja prsta zapitajmo se kakvu poruku šaljemo potencijalnim investitorima, našim građanima u inostranstvu koji razmišljaju o povratku, prolaznicima koji su razmišljali da turistički posjete prirodne ljepote naše općine i svima drugima koje će ovaj prizor dočekati na ulazu u naš grad. Zapitajmo se da li se stidimo zbog toga i da li zaista u 2020. godini i dalje moramo skretati pažnju na ovakve probleme.

Bliže nam se lokalni izbori, problemi na koje smo i mi skupa s našim građanima ukazivali godinama unazad tek sada postaju zanimljivi onima u čijem je domenu rješavanje istih, ali nazovimo to koincidencijom uz molbu da se pozabave i ovim pitanjem u toku izborne kampanje uz nadu da će barem za jedan ovako mizeran problem konačno naći trajno rješenje.

 

A. B./Zdici.info