Klubovi iz Srbije ni ove godine nisu imali puno uspjeha u evropskim takmičenjima, pa je situacija takva da će samo Crvena Zvezda i TSC imati priliku da igraju u grupnoj fazi nekog od evropskih takmičenja. To je nešto što ne može da raduje ljubitelje fudbala u Srbiji, a loši rezultati u posljednje dvije godine imaće velike posljedice na učešće naših klubova u Evropi u narednim godinama. Iako je većini poznato da je kvalitet fudbala na našim terenima upitan, ipak nitko nije očekivao da rezultati budu na nivou slabo razvijenih fudbalskih zemalja.
Veliki pad na listi UEFE
Loši rezultati srpskih klubova su se mogli vidjeti “golim okom”, ali tek kada se pogleda statistika, biva jasno da je situacija vjerojatno još gora i alarmantnija nego što se to na prvi pogled mislilo. Ako gledamo presjek koji je urađen u drugoj polovini augusta, a prije revanš utakmice koju je Crvena Zvezda igrala protiv Bodo Glimta, naši klubovi su odigrali 41 utakmicu u tri evropska kupa. Od tog broja, u samo tri utakmice su uspjeli da ostvare pobjede, u još tri su ostvarili neriješen rezultat, a čak 35 puta su izgubili! To je nevjerojatna brojka koju nije uspjela da popravi ni pobjeda Crvene Zvezde u Beogradu nad Bodo Glimtom. A tih 35 poraza u 41 utakmici dovelo je do toga da se Srbija nađe na posljednjem, 54. mjestu kada se pogleda prosjek u posljednje dvije godine svih država koje imaju predstavnike u tri evropska takmičenja. Istovremeno, Srbija je na listi UEFA pala sa 11. na 21. mjesto, i to za sobom nosi određene posljedice. Ovaj podatak je praktično doveo do toga da će Srbija imati četiri predstavnika naredne dvije godine u Evropi. Dodatni problem nastaje kada se zna da će šampion morati ponovo da kreće od drugog kola kvalifikacija za Ligu šampiona, što će vjerojatno i mnogima na sportskoj kladionici zadavati dodatne brige. Pobjednik Kupa će ići u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, a još dva tima koja budu ostvarila plasman u Evropu, moraće da krenu iz drugog kola kvalifikacija za Ligu konferencija.
Crvena Zvezda u Ligi šampiona
Šampion Srbije, Crvena Zvezda je u posljednjem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona dočekala norveški Bodo Glimt. U prvom meču, Bodo Glimt je bio bolji rezultatom 2:1. No, Crvena Zvezda je to uspjela da nadoknadi na svom terenu, i da pobjedom od 2:0 osigura učešće i u ovogodišnjem, novom formatu Lige šampiona. Tamo će za protivnike imati Barselonu, Benfiku, Inter, Milan, PSV, Štutgart, Jang Bojs i Monako.
Evropska sezona Partizana za zaborav
Partizan je u novu sezonu ušao sa starim stručnjakom, Aleksandrom Stanojevićem, te se očekivalo da će on uspjeti da podigne ekipu i klub, i da zaustavi pad koji je iz sezone u sezonu sve više evidentan. Očigledno je da Partizan ima dosta kadrovskih i tehničkih problema, i da to u velikoj mjeri utiče i na njihove igre, ali nitko nije očekivao da će i rezultati u Evropi i ove godine biti takvi da nitko neće željeti da ih se sjeća već sada. U drugom kolu kvalifikacija za Ligu šampiona, Partizan je za protivnika imao Dinamo iz Kijeva. Svi su znali da sa Ukrajincima neće biti lako igrati, ali se nitko nije nadao uvjerljivim porazima. A, baš oni su se dogodili. Prvi meč se igrao u Poljskoj zbog situacije u Ukrajini, i tu je Dinamo pokazao da je daleko bolji rival od Partizana pobijedivši ga sa 6:2. U drugom meču Partizan je pokušao da popravi utisak, ali je opet uvjerljivo izgubio, i to rezultatom 3:0. Nakon toga, Partizan je u trećem kolu kvalifikacija za Ligu Evrope igrao protiv švicarskog Lugana, i tu je tražio šansu da se iskupi za loše igre protiv Dinama. No, već je u prvom meču na svom stadionu izgubio 1:0, i bilo je pitanje što može da uradi u revanšu. U Švicarskoj je Partizan uspio da izbori 2:1 na kraju regularnog toka meča, i čak da u produžetke uđe sa igračem više. No, ni to im nije bilo dovoljno, pa je u drugom produžetku primio gol, i na taj način ispao i iz ovog takmičenja. Na kraju, Partizanu je ostao plej-of za Ligu konferencije, i u njemu je za protivnika imao belgijski Gent. U oba meča je Gent bio bolji od srpske ekipe za jedan gol, i na taj način je Partizan veoma neuspješno završio svoju evropsku sezonu.
Ostali timovi
Radnički 1923 je ove sezone imao sjajnu priliku da pokuša da se domogne grupne faze Lige konferencija, a u drugom kolu kvalifikacija je igrao protiv crnogorskog Mornara. U prvom meču Kragujevčani su uspjeli da slave minimalnim rezultatom 1:0, dok je u revanšu u regularnih 90 minuta Mornar bio bolji rezultatom 2:1. No, Radnički 1923 je ipak ispao iz Evrope jer su nakon penala izgubili od crnogorskog predstavnika.
Vojvodina je u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope igrala protiv sjajnog Ajaksa. Poslije minimalnog poraza u gostima od 1:0, Vojvodina se nadala da na svom terenu može nešto više da napravi. No, na kraju su i kod kuće izgubili 3:1, pa je novosadski klub otišao u treće kolo kvalifikacija za Ligu konferencije. Tamo su igrali protiv Maribora od kojeg su u prvom meču izgubili sa 2:1. U drugom meču u kojem su mnogi prepoznali šansu da igraju klađenje uživo, Vojvodina je u regularnom dijelu imala 1:0, i tako je bilo sve do penala. No, Slovenci su tu bili bolji, i na taj način se plasirali dalje.
TSC je igrao u plej-ofu za ulazak u Ligu Evrope, a protivnik mu je bio Makabi iz Tel Aviva. U prvom meču, naš tim je izgubio rezultatom 3:0, pa se očekivalo da će se utisak popraviti u revanšu. No, i u drugom meču Makabi je uvjerljivo pobijedio, i to sa 5:1, pa će TSC ostati u Evropi kao dio Lige konferencije. U tom takmičenju protivnici će mu biti Gent, Legija, Astano, Lugano i Noa.