Općinski načelnik upućuje Javno saopćenje o osudi incidenta skrnavljenja spomen-obilježja žrtvama fašizma u Zavidovićima, koje glasi:
“U skladu sa jasnim i trajnim opredjeljenjem Općine Zavidovići da sa građanima i drugim subjektima gradi stabilnu, prosperitetnu i za život ugodnu društvenu zajednicu bez tolerancije prema incidentima motivisanim predrasudama, o s u đ u j e m o crtanje simbola „kukastog križa“ što su, za sada nepoznati počinioci, u ovom slučaju učinili na gradskom spomen-obilježju žrtvama fašizma „udarivši“ na čast i dostojanstvo svakog slobodoljubivog građanina naše općine.
Simbol nacizma/fašizma kao ni bilo koji drugi simbol i djelo koje svojim sadržajem šalje poruku netolerancije i mržnje, nepoštivanja tradicije i kulture našeg društva, bez obzira na mjesto, vrijeme i način isticanja – za općinu Zavidovići su neprihvatljivi i ne smiju proći bez osude.
Očekujemo od nadležnih institucija da i u ovom slučaju otkriju počinioce i poduzmu zakonom predviđene mjere.”
Podsjećamo u srijedu su vandali na spomen-obilježju žrtvama fašizma u Zavidovićima iscrtali kukasti križ o čemu više možete pročitati OVDJE.
