Nakon današnje posjete tvornici montažnih kuća ”Krivaja” u kojoj je bila delegacija Uprave Wiener osiguranja Vienna Insurance Group, predvođena generalnim direktorom Miroslavom Miškićem i članom Uprave Goranom Mandićem, sastali su se sa braćom Mujanović i iskazali im veliku podršku u ovim teškim momentima.
U popodnevnim satima braća Mujanović sastali su se sa delegacijom Uprave Wiener osiguranja, koji su osim posjete, došli da im iskažu i daju podršku u svakom pogledu.
Ismet Mujanović, vlasnik Tvornice montažnih kuća ”Krivaja”, zahvalio se na posjeti i podršci, te kazao kako je prava sreća u svemu ovom, što je firma barem jednim dijelom osigurana.
– Ja bih se prije svega zahvalio direktoru na posjeti i podršci koju je on nama dao vezano za ono što mi očekujemo od osiguranja, jer da nemamo ovaj dio sredstava mi bismo sigurno bili sada u stečaju. Mi smo na sreću izabrali dobro osiguranje, ali nismo osigurali sve jer to osiguranje košta poput jedne mašine, jednog radnog mjesta, i onda mi privrednici kalkulišemo je li bolje kupiti mašinu ili plaćati puno osiguranje. Jedina sreća u svemu ovome jeste što smo makar nešto osigurali, da je sve bilo osigurano ja bih sada mirno spavao. Nismo imali dovoljno sredstava da osiguramo sve, obavjestit ćemo vas koliko smo sredstava na kraju dobili i šta je moguće od tog iznosa uraditi. Tražili smo ponudu za jednu novu liniju, a ona košta oko 2 miliona eura. Koliko će koštati da se obnove linije, 14.000 kvadratnih metara industrijskog zemljišta i ostala procedura, zaista ne znam tačno, ali sigurno mogu reći da su u pitanju visoke cifre – izjavljuje Mujanović.
Dvadeset radnika koji su poslani na čekanje nisu višak, jer viška radnika u ovoj firmi nikada nije bilo, već su poslani zbog trenutne situacije. Ukoliko bude teklo sve po planu, i oni će uskoro biti vraćeni na radna mjesta. Opciju namjernog postavljanja požara, Mujanović totalno isključuje.
– Mi smo bili prinuđeni da u ovom periodu od naših 186 uposlenih, 20 njih pošaljemo na čekanje. To su praktično ljudi koji neće ostati na ulici, trenutno imaju mogućnost dobivanja pomoći sa biroa. Mi ćemo se potruditi da čim prije, pogotovo ako dobijemo ovako brzo sredstva, i ako bude moguće, a vjerujem da hoće, i tih 20 radnika vratit ćemo na posao. Ove ljude koje smo poslali su ljudi koji su nama trebali, jer mi nemamo viška ljudi, ali situacija je takva kakva jeste. Kad bi imali sve ove pare ovog trenutka, nama treba šest do deset mjeseci da ovdje napravimo nešto kako bi bilo upotrebljivo. Naša odluka, nas vlasnika, je definitivna i konačna, mi ćemo ovo obnoviti, koliko će nam vremena trebati i hoćemo li imati kakvu pomoć ostaje da vidimo. Ukoliko ovi ljudi koji su poslani kući, smognu snage da nas čekaju uz pomoć sa biroa, mi ćemo ih sve primiti nazad, jer nam nijedan nije višak. Isključujemo mogućnost namjerne paljevine, jer na osnovu snimka koje smo mi imali, vidjeli smo odakle je krenuo požar, vidjeli smo da se u to vrijeme niko nije kretao u blizini, ni u prostoriji gdje je izbio požar – navodi on.
Tekst i Foto: Jasmin Herić
