Nemilosrdni Italijani očitali lekciju "Zmajevima" na Bilinom polju

Dešavanja

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u Zenici na Bilinom polju od Italije rezultatom 3:0 u okviru 9. kola kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020.

Odmah na početku susreta naša selekcija imala je opasan napad, no Edin Višća je zakasnio s pasom za Edina Džeku, koji je već bio u ofsajdu. Ubrzo nakon toga Italijani su imali veliku priliku nakon duge akcije poslije kornera, ali se naša reprezentacija odbranila. U 6. minuti u dobroj kontri su bili Bešić, Džeko i Višća, no lopta nije stigla do bh. napadača.

Dvije minute kasnije naš tim izveo je prvi korner na meču. Pjanić je centrirao, Bičakčić odlično šutirao glavom, ali mu je Donaruma (Donnarumma) odbranio. U 12. minuti Džeko je uputio dalekometni udarac po zemlji, ali je golman gostiju zaustavio njegov šut.

Italija je u 15. minuti imala stopostotnu šansu. Insinje (Insigne) je nakon greške odbrane ostao sam, ali je Kvržić fantastičnim uklizavanjem spasio naš gol. Tri minute kasnije “Azzurri” su imali novu veliku priliku, ali je Šehić odbranio udarac Bernadeskija (Bernardeschi) s dva metra.

Italija je u vodstvo stigla u 21. minuti kada se Aćerbi (Acerbi) odlično snašao u našem šesnaestercu, izbacio svoje čuvare i lijepo pogodio za prednost “Azzurra”.

U 23. minuti Džeko je s velike distance šutirao preko gola, iako je imao puno bolju opciju na lijevoj strani gdje je sam bio Krunić. Potom je uslijedio nešto mirniji period igre, da bi u 31. minuti naša selekcija imala novi korner.

Nakon ubačaja, Italijani su izbacili loptu direktno do Bešića, koji je snažno šutirao, ali je njegov udarac izblokirao Emerson. Dvije minute poslije, Džeko je bio izblokiran nakon što je dobio loptu u kaznenom prostoru Italije.

U 37. minuti Italija je udvostručila vodstvo kada je Insinje kaznio grešku naše odbrane i poslao loptu iza leđa Šehića.

U 40. minuti naša selekcija je imala sjajnu šansu, ali je Donaruma na gol crti izbacuio loptu poslije pokušaja Krunića. Prethodno je na drugoj stativi sjajnu šansu imao Bičakčić. Minutu kasnije, Belotijev (Belotti) udarac odbranio je Šehić i na odmor su Italijani otišli s dva gola prednosti.

Italija je iz prvog napada u drugom poluvremenu postigla novi gol. Igrala se 53. minuta kada je Beloti matirao Šehića za 3:0.

U 57. minuti Krunić je dodao do Višće, ali njegov udarac je bio izblokiran. Tri minute kasnije Kvržić je šutirao, ali Donaruma je odbranio njegov udarac. U 64. minutu Šehić je obranio udarac Insinjea s distance.

Nakon toga gledali smo nešto mirniju igru u nastavku. Šehić je u 70. minuti odbranio udarac Bernadeskija. U 76. minuti Džeko je šutirao visoko preko gola, a Mato Jajalo je zamijenio povrijeđenog Pjanića. U 80. minuti Emerson je iz slobodnog udarca šutirao preko gola. Tri minute kasnije Hodžić je prekombinirao poslije obećavajuće akcije.

Do kraja meča nije bilo promjene rezultata i naša reprezentacija upisala je peti poraz u ovom kvalifikacionom ciklusu, koji je sada slobodno možemo reći najgori u historiji.

Najvatrenija navijačka grupa naše reprezentacije, popularni “BH Fanaticosi”, večeras nisu bordili “Zmajeve”, a umjesto njih na sjevernoj tribini zeničkog stadiona nalazili su se štićenici nekoliko domova za nezbrinutu djecu.

Podsjetimo, izabranici Roberta Prosinečkog ranije su ostali bez plasmana na Euro 2020. kroz kvalifikacije, a svoju šansu za odlazak na smotru najboljih selekcija Starog kontinenta tražit će u baražu Lige nacija koji je na rasporedu u martu naredne godine.

Izvorni Članak: sport.avaz.ba