Na nekoliko raskrsnica policija piše kazne pješacima, ali i ostalim učesnicima u saobraćaju.
Kako su nam kazali u MUP-u ZDK, policija obavlja svakodnevne i uobičajene zadatke i aktivnosti.
Policija piše kazne pješacima uglavnom zbog prelaska ulice na crveno svjetlo, vozačima zbog nepropisnog parkiranja.
Inače, na posljednjoj sjednici Zastupničkog doma PSBiH u prvom čitanju usvojene su izmjene Zakona o sigurnosti saobraćaja BiH.
VEZANI TEKST – Izmjene Zakona o sigurnosti saobraćaja BiH: Oštrije kazne za pješake, vozače i bicikliste
Osim za vozače motornih vozila, predloženim izmjenama predviđene su kazne i za ostale prekršaje, kao što je zabrana korištenja slušalica, odnosno audio uređaja za pješake i bicikliste prilikom kretanja kolovozom. Biciklistima bi trebala biti ukinuta obaveza nošenja kacige, ali je predviđeno uvođenje zabrane ispuštanja upravljača, odnosno vožnja “bez ruku“.
Dok izmjene zakona ne stupe na snagu, policija svojim djelovanjem podsjeća pješake na njihove postojeće obaveze u saobraćaju. Pazite gdje i kako prelazite ulicu…
