Polovičan učinak bh. klubova u Evropi

Fudbalski klubovi iz Bosne i Hercegovine večeras su nastupili u drugom pretkolu kvalifikacija za Ligu Evrope, a ostvaren je polovičan učinak.

Nogometaši mostarskog Zrinjskog su ostvarili plasman u treće pretkolo poslije pobjede u Ljubljani protiv domaće Olimpije nakon produžetaka.

Domaća ekipa je došla do vodstva u 19. minuti, a strijelac je bio srpski internacionalac Đorđe Ivanović. Nemanja Bilbija na otvaranju drugog poluvremena, u 51. minuti, pogađa za izjednačenje.

Olimpija ponovo dolazi do prednosti preko Argentinca Andresa Vombergara u 81. minut, ali Bilbija samo tri minute kasnije ponovo postiže gol za izjednačenje. Nakon regularnih 90 minuta rezultat je glasio 2:2, pa se otišlo u produžetke.

Zrinjski je već u drugoj minuti produžetaka postigao treći gol, strijelac je bio Josip Ivančić, a asistent baš kao i kod prva dva gola Miloš Filipović. Susret je završen rezultatom 3:2 u korist mostarskog kluba te su tako igrači Zrinjskog osigurali još jednu utakmicu u Evropi.

Borac je večeras u Banja Luci dočekao portugalski Rio Ave, a iako su Portugalci bili favorit Banjalučani su se dobro držali sve do 90. minute. U posljednjoj minuti regularnog dijela utakmice kapiten gostiju Tarantini je došao do jednog odbijenca u kaznenom prostoru domaće ekipe te postigao gol za 0:1.

Borac je u sudačkoj nadoknadi krenuo na sve ili ništa, a što je u šestoj minuti nadoknade kaznio rezervista Nikola Jambor i poslije jedne kontre pogodio za konačnih 0:2.

Zrinjski će u trećem pretkolu koje se igra već za sedam dana gostovati na Kipru kod ekipe APOEL-a, a koja je večeras kao gost s 4:1 savladala kazahstansku ekipu Kaisar Kyzylorda.

U trećem pretkolu Evropa Lige će nastupiti i ekipa Sarajeva poslije ispadanja u drugom pretkolu Lige prvaka, a bh. prvak će dočekatu crnogorski Budućnost iz Podgorice koja je večeras slavila u Kazahstanu protiv Astane s 1:0. Obzirom da stadion Asim Ferhatović Hase ne ispunjava uslove koje propisuje UEFA za ovu fazu takmičenja, ovaj susret će se igrati u Zenici na stadionu Bilino polju.