Prvi nemliječni obroci kod dojenčadi

Recepti

Nevažno da li je vaša beba dojena ili hranjena mliječnom formulom, dođe vrijeme za uvođenje nemliječne dohrane. Mnoge majke sa uzbuđenjem dočekuje te dane planirajući zdrave hapice za svoje najmlađe. Prema starim preporukama Svjetske zdravstvene organizacije idealno vrijeme za uvođenje nemliječnih obroka je sa napunjenih 4 mjeseca života, dok su nove preporuke nešto drugačije. Mnoga svjetska istraživanja pokazala su da majčino mlijeko ili mliječna formula zadovoljava sve nutritivne potrebe bebe do napunjenih 6 mjeseci života, pa se preporučuje uvođenje dodatnih namirnica u drugoj polovini prve godine života za potpuno zdrave bebe, ako drugačije ne preporučuje pedijatar.

Prve namirnice na bebinom jelovniku su nutritivno bogate, ali energetski siromašne što znači da su brzo probavljive. Po preporuci, svaka namirnica se uvodi tri dana zaredom i ako ne bude reakcije na istu, namirnicu možete smatrati prihvaćenom. Svaku novouvedenu namirnicu možete kombinirati sa ranije uvedenim u kreiranju hapice za vaše najmlađe. Prvi nemliječni obroci se uvodu u jutarnjim satima i prvi obrok na koji se beba navikava je doručak. Sa uvođenjem dohrane vrijeme je za uvođenje vode, ako to niste ranije započeli. Preporučena dnevna količina tečnosti je 50-60 ml i to isključivo vode, a ne čaja ili drugih tekućina.

Prve dane beba će pojesti tek nekoliko kašikica, a zatim će povećavati količinu hrane u jutarnjem obroku. Preporučena količina obroka za uzrast bebe od 6 do 8 mjeseci je oko 130 ml, što može biti samo orjentacioni pokazatelj. Najbolja uputa će vam biti “osluškivanje” vaše bebe i njenih potreba. Neke bebe teže prihvataju uvođenje novih namirnica, dok su neke bebe pravi mali gurmani. Pripremljeni obrok možete blendati, gnječiti ili ponuditi bebi u obliku komadića. Tokom prvih dana najčešće se primjenjuje pasiranje jutarnjih kašica, a za ubuduće teksture će svakako klinci dati zeleno svjetlo.

Prve namirnice u planu ishrane mališana su povrće, voće i žitarice. Idealno je nuditi sezonsko voće i povrće domaće proizvodnje, no kako se mora jesti i tokom zimskih mjeseci, ključ je u pravovremenom planiranju. Domaće namirnice možemo na adekvatan način zamrznuti i koristiti kada dodje vrijeme za hapice. Od povrća, prvo se preporučuje uvođenje tikvice, tikve, batata (slatki krompir), cvekle, blitve, kromira, crvenog luka, … Prve voćke koje možemo ponuditi bebi su: jabuka, kruška, suha šljiva, a prve kaše treba svakako da sadrže i žitarice od kojih se preporučuje uvođenje: palente, prosa…

Sve namirnice se spremaju dinstanjem na vodi ili pari, dok se ne preporučuje prženje na ulju, kao ni dodavanje začina prije prve godine života, a poželjno je odlaganje sa uvođenjem začina i duže vrijeme. Među namirnicama koje se preporučuju uvesti je i ekstra djevičansko maslinovo ulje kako bi se olaksala laksa probava beba.

U nastavku u fotoalbumu pronađite neke kombinacije za pravljenje ukusnih zdravih obroka za mališane.

S kojom namirnicom ste vi započeli vaše gurmanske kašice?

Zdici.info