Sarajevo u play-offu Lige Evrope, Zrinjski ispao poslije penala

Ekipa Sarajeva je osigurala plasman u play-off Lige Evrope, dok je Zrinjski poražen poslije penala čime je bh. fudbal ostao uskraćen za historijski uspjea koji bi se desio da su kojim slučajem dva predstavnika Bosne i Hercegovine igrala u play-offu za ulazak u grupnu fazu.

Večer je počela odlično za ljubitelje bh. klubova, obzirom da su oba susreta počela u 20 sata i da su u jednom trenutku oba bh. predstavnika imali vodstvo od 1:0. Krenimo redom.

Na Bilinom polju je Sarajevo odlično otvorilo susret protiv Budućnosti. Igrala se tek četvrta minuta kada je ubačaj Amara Rahmanovića iskoristio Benjamin Tatar i zatresao mrežu gostiju iz Podgorice.

Nastavilo je Sarajevo sa inicijativom uprkos vodstvu, no ulog je bio velik pa nijedna ekipa se nije usudila preuzeti previše rizika u prvom dijelu susreta.

A onda u nepovoljnom trenutku za Sarajevo, igrala se 44. minuta, gosti stižu do 1:1. Sarajevo je propustilo dobro priliku, a već u narednom napadu grčki napadač Panagiotis Moraitis postiže izjednačujući pogodak za Budućnost.

Na otvaranju drugog dijela gosti preuzimaju inicijativu, kod ekipe Sarajeva se osjetila nervoza i pad koncentracije, ali Budućnost nije iskoristila svoje prilike.

Igrala se 67. minuta kada se desio ključni trenutak na utakmici, Selmir Pidro je probio po beku, a engleski internacionalac Mattias Fanimo je poslao loptu u mrežu za 2:1.

Ipak bilo je dosta neizvjesnosti do kraja susreta, naročito zbog činjenice da je Sarajevo od 75. minute igralo s 10 igrača poslije drugog žutog kartona za Amara Rahmanovića. Budućnost nije kreirala izgledne prilike, a Sarajevo je propustilo dvije izgledne šanse da riješi utakmicu.

Na kraju, s pobjedom od 2:1 Sarajevo je osiguralo nastup u play-offu, a Bordo ekipa će naredne sedmice ugostiti škotski Celtic koji je večeras slavio minimalnu gostujući pobjedu protiv latvijske Rige zahvaljujući golu u 90. minuti.

Drugi predstavnik Bosne i Hercegovine, mostarski Zrinjski, gostovao je na Kipru kod APOELA.  Plemići su već u 11. minut poveli s 0:1, asistent je bio Slobodan Jakovljević, a loptu je u mrežu poslao Josip Ivančić.

Tim iz Nikozije brzo stiže do poravnanja, a zatim i preokreta. Omer Atzili samo tri minute kasnije postiže gol za izjednačenje, a Atdhe Nuhiu u 26. minuti pogađa za preokret i vodstvo APOEL-a od 2:1.

Hrabra ekipa Zrinjskog se nije predavala, što se naposlijetku isplatilo u 69. minuti. Josip Ivančić je ovaj put bio u ulozi asistenta, a iskusni Nemanja Bilbija je pogodio za 2:2.

Ovim rezultatom se otišlo i u produžetke gdje smo gledali poprilično izjednačen fudbal s dosta opreza što na kraju nije donijelo promjenu rezultata, pa se pobjednik i ekipa za play-off tražila u penal seriji.

U prvoj seriji obje ekipe su pogodile iz penala. Zatim igrač APOELA pogađa prečku, ali Zrinjski ne koristi dva panela u nizu, odnosno, golmana APEOLA je odlično odbranio oba, dok su njegovi saigrači bili sigurni te je već bilo jasno da će se Zrinjski teško izvući iz takve situacije. Na kraju je APOEL slavio s 5:3 poslije boljeg izvođenja penala.