Velika pobjeda za košarkašku reprezentaciju BiH u posljednjim sekundama

Košarkaška reprezentacija BiH večeras je u punoj Skenderiji ugostila Belgiju, a susret 3. kola grupe E prve runde kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kini završen je trijumfom našeg tima i to nakon velike drame rezultatom 72:70.

Dugo se najavljivao meč s Belgijancima u Skenderiji, a nije slučajno selektor Dule Vujošević pozivao na oprez i govorio da nas čeka paklen meč. Bez Kikanovića, naš tim se mučio s gostima i teško, ali zasluženo stigao do pobjede.

Bh. reprezentacija je dobro igrala prvo poluvrijeme, no treća četvrtina je umalo presudila Zmajevima, a Belgijanci su u tom periodu dominirali, pa su ubacili 23 naspram naših mršavih 11 poena.

Otvorili smo meč na najbolji mogući način i bilo je 8:2, ali je do odlaska na prvu dvominutnu pauzu belgijski tim izjednačio na 17:17.

Belgijanci su i poveli početkom druge dionice, no onda smo preuzeli incijativu i uglavnom poenima s penala održavali vodstvo, da bi na poluvrijeme otišli sa sigurnih šest poena prednosti pri rezultatu 34:28.

Koliko god to izgledala dobra prednost u meču s malim brojem poena, toliko smo u trećoj četvrtini izgledalo bezidejno i nemoćno, da smo od plus šest došli do minus šest.

U zadnju dionicu Belgija je ušla s vodstvom 51:45 i bilo je jasno da nas čeka težak posao protiv kvalitetne selekcije, koja je tražila prvi trijumf u kvalifikacijama.

Već na uvodu zadnje dionice vidjelo se da će biti drame. Belgijanci nisu popuštali, no nismo im dali da nam se odlijepe.  Trojkom Muse uspjeli smo izjednačiti na 59:59.

I kada se trebalo slomiti Belgijance, uslijedila je serija grešaka, a Belgijanci uz malo sreće i čudnih poena dolaze do plus pet na tri minute do kraja meča.

Belgijanci su došli lako do plus osam i izgledalo je da je priča gotova, a onda Halilović i Musa prave seriju i dolazimo na samo tri poena zaostatka.

Uz podršku s tribina, naši momci se nisu predavali, a onda Gordićeva trojka u pravom trenutku za 66:66. Gordić ubrzo ponovo poentira i 9:0 serijom dolazimo do 68:66.

Kod rezultata 70:70, dosuđena su slobodna bacanja za BiH, a Gordić oba puta precizan za 72:70 na 3.3 sekunde do kraja.

Imali su Belgijanci šut za pobjedu, ali su pogodili kada je već isteklo vrijeme, tako da nije pokvareno slavlje bh. reprezentacije.

Gordić je sa 17 poena predvodio BiH, dok su po 16 ubacili Musa i Stipanović, a 10 Halilović.

Bh. reprezentacija sada ima dvije pobjede i jedan poraz, a u nedjelju s početkom 15 sati gostuje u Permu kod reprezentacije Rusije u četvrtom kolu kvalifikacija.

Izvorni Članak: sportsport.ba