Njemačka Schwarz grupa, vlasnik Lidla i Kauflanda, širi poslovanje daleko izvan maloprodaje. Uz firmu za zbrinjavanje otpada, sada ulaže više od pola milijarde eura u vlastitu brodarsku flotu, a paralelno razvija sigurnu evropsku cloud alternativu američkim digitalnim divovima poput Amazona, Microsofta i Googlea
Njemačka Schwarz grupa je trgovinska sila koja godišnje ostvaruje promet od preko 175 milijardi eura i ima više od 14.000 trgovina u 32 zemlje, sve intenzivnije razvija vlastite industrijske kapacitete.
Nakon što su pokrenuli Prezero – firmu za zbrinjavanje otpada, te Stackit – platformu za cloud usluge, sada šire krila i na pomorski prijevoz, piše WiWo.
Još 2022. godine, u jeku globalne krize opskrbnih lanaca izazvane pandemijom i ratom u Ukrajini, Lidl je osnovao vlastitu brodarsku kompaniju Tailwind Shipping Lines. Sjedište kompanije je u Hamburgu, a ideja je bila jednostavna – preuzeti kontrolu nad dijelom globalne logistike i osigurati da roba, a posebno ona iz Azije – poput odjeće, kućanskih aparata, igračaka i drugih neprehrambenih proizvoda – stigne na police na vrijeme.
Za razliku od konkurencije poput Aldija, koji je također bio pogođen kašnjenjima isporuka, Lidl je jedini trgovac u Evropi koji je odlučio ući u brodarski biznis – i to vrlo ozbiljno.
Više od pola milijarde eura za novu flotu
Sada je Tailwind ušao u novu fazu. Lidl je upravo naručio pet potpuno novih kontejnerskih brodova kapaciteta 8400 TEU (standardnih kontejnera), a vrijednost te investicije procjenjuje se na više od 520 miliona eura. To je značajan iskorak – dosad je firma koristila uglavnom unajmljene brodove kapaciteta do 5500 kontejnera, a posjedovala je samo jedan stariji brod. Riječ je o potezu koji Lidlu omogućuje dugoročnu stabilnost i veću neovisnost. No, investicija otvara i pitanja hoće li Lidl moći popuniti sve te brodove i isplati li se uopće trgovcu ulaziti u tako kapitalno intenzivnu i volatilnu industriju, prenosi tportal.