Zašto u jesen trebamo jesti puno kestena?

Život

Zašto je zdravo jesti kestene?
Kesten je bogat vitaminima i mineralima koje nećete naći u drugim orašastim plodovima. Po sastavu ima najveći postotak škroba (preko 44 posto), po čemu je sličniji krumpiru i kukuruzu nego drugim orašastim plodovima. Brašno kestena lako je probavljivo, a jednako je lagan jedete li kesten kuhan, pečen ili u kvalitetnom kesten-pireu. Tijekom sezone kestena ovu superhranu treba što više iskoristiti, pa se za najbolje rezultate preporučuje konzumacija do 85 grama dnevno.

U nastavku donosimo nekoliko zdravstvenih koristi kesten:

Djeluje smirujuće – Kesten je bogat mineralima, vitaminima B-kompleksa, kao i vitaminima A i C. Oni se čuvaju prilikom kuvanja, jer plod štiti debela kora. Kesten sadrži kalijum, fosfor, kalcijum, magneziju, sumpor, hlor, bakar, gvožđe i mangan.

Bogatstvo vitamina C – U poređenju sa drugim orašastim plodovima, kesten se razlikuje po tome što ima niži procenat masti, a viši procenat skroba, čak dvostruko više od krompira. Takođe, kesten je jedino orašasto voće koje sadrži vitamin C. Poput oraha i badema, kesten ne sadrži gluten.

Idealan za trudnice – Osim toga, kesten je neobično bogat folnom kiselinom, koja se obično nalazi u zelenom lisnatom povrću. Folna kiselina je neophodna za rast ćelija, sintezu DNK i normalan rad nervnog sistema. Unos hrane bogate folnom kiselinom povećava šansu za začeće, a tokom trudnoće omogućava pravilan razvoj fetusa.

Čuvar srca – Kesten je bogat izvor mono-nezasićenih masti, poput oleinske i palmitinske kiseline. Mononezasićene masti štite kardiovaskularni sistem i pomažu u snižavanju visine holesterola.

Pomaže kod bubrežnih i stomačnih tegoba – Kesten pomaže kod bubrežnih i stomačnih tegoba, a može se koristiti i za izbacivanje viška vode iz organizma. Uz to, kesten je idealna namirnica za osobe koje pate od artritisa i reume.

Za Akos.ba priredio: Nedim Botić

Izvorni Članak: akos.ba