Zbog čega vlada veliki interes za upis u medicinske škole: Đaci diplomu gledaju kao kartu za Njemačku

Dešavanja

Sve veći broj učenika u BiH odlučuje se upisati srednju medicinsku školu, jer je, prema pokazateljima, riječ o najtraženijem zanimanju u inostranstvu, prvenstveno u Njemačkoj.

Međutim, iz Federalnog zavoda za zapošljavanje i Agencije za rad i zapošljavanje BiH upozoravaju da zbog ove činjenice unazad nekoliko godina na evidencijama nezaposlenih ima sve više medicinskog kadra.
Kao razlog za ovakvu situaciju, na prvom mjestu ističu neusklađenost obrazovnog sistema sa stvarnim potrebama tržišta rada.

– Kada je riječ o srednjoj stručnoj spremi, na evidenciji nezaposlenih najviše je maturanata gimnazije i medicinskih škola. Očigledan je problem proizvodnje kadrova za kojima ne postoji potreba – navodi portparol Zavoda Haris Čuljević.

Iz Agencije koja posreduje i pri zapošljavanju u inostranstvu podsjećaju da nije dovoljno samo završiti medicinsku školu da bi se dobio posao izvan BiH. Osim određenog stepena poznavanja jezika, potrebno je položiti i stručni ispit u BiH za koji je potrebno šest mjeseci radnog iskustva.

– Početkom programa 2013. godine imali smo manje medicinskog kadra na evidenciji nego sada. U većini medicinskih škola traži se dozvola za povećanjem broja odjeljenja, što biva i odobreno – pojašnjava portparol Agencije Boris Pupić dodajući da odluka o upisu u medicinsku školu nije samo želja svršenih osnovaca već i njihovih roditelja koji u tome vide priliku za lakše zaposlenje djeteta.

Nema garancije

Napominje da završena medicinska škola nije garant za posao u Njemačkoj.

– Isto tako nema ni garancije da će Program zapošljavanja Agencije i Njemačke trajati godinama. Trenutni traje do 2020. godine – napominje Pupić.

Na stotine odbijenica za upis

Da je interesovanje za upis u srednje medicinske škole veliko, potvrđuje i direkor Srednje medicinske škole u Zenici, Hamdija Čabaravdić.

– Panike u drugim školama su velike, nema dovoljno zainteresovanih učenika za upis. Već tri godine imamo stotinu odbijene djece. Ove godine smo primili 132 učenika, od kojih su 35 imali sve petice. Koliko medicinskog kadra ostaje a koliko odlazi izvan BiH, ipak se može samo nagađati. Nema potpunih podataka. Mnogi vjerovatno kada odu i ne odjave se sa biroa – kazao je on.

Izvorni Članak: avaz.ba