Nenajavljeni i iz vedra neba saopćeni detalji Tužilaštva i suda Bosne i Hercegovine o tome kako im se na vratima pojavio Milorad Dodik, predsjednik entitet Republika Srpska, otkrivaju nekoliko zanimljivih detalja.
Dolazak Dodika na saslušanje u Tužilaštvo BiH nije se moglo dogoditi bez prethodne najave i neminovnih garancija koje je Dodik tražio i dobio. Ključni detalj koji ga je zanimao je taj da mu se ne odredi pritvor. Ako pogledate snimak ročišta primjetit ćete idiličnu atmosferu. Nema ponižavanja Suda, sutkinje, Dodik ustaje kada se obraća sutkinji, Dodikov advokat je učtiv i miran, a tužiteljica spokojna.
Takva atmosfera može vladati samo ako se unaprijed zna ishod, a znao se.
Garancije koje je Dodik dobio nisu dogovorene preko noći, već mnogo ranije, samo se čekao trenutak da se cijela predstava izvede. Posljednjih 45 dana niti je ko komentirao odbjeglog Dodika niti je naglašavao problem zašto nije priveden.
Ko god je na terenu izvršio zadatke u ulozi domaćih veznih igrača, treba imati na umu da su za sve planirane aktivnosti morali znati i ključni predstavnici međunarodne zajednice. Iz te iste međunarodne zajednice, odmah nakon udara na državne institucije u martu, Dodik je dobio zeleno svjetlo da će se s njim pregovarati. To je postalo jasno nakon što je BiH posjetio Gert Jan Koopman, nizozemski diplomata iz Evropske komisije.
Evropska unija je prema BiH uvijek nastupala linijom manjeg otpora pa je tako bilo i ovaj put. Obeshrabren je rumunski general na čelu EUFOR-a, koji je trebao asistirati Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) u privođenju Dodika. No, odjednom se pojavila priča da Brisel mora dati odobrenje, koje viši niko nije spomenuo.
U međuvremenu smo slušali poruke o nužnosti dijaloga, iako ne EU znala da to znači poraz za državu, a pobjedu za Dodika. U tom kontekstu i stranke Trojke su prodavale naivnu priču o tome kako je Dodik stjeran u ćošak.
Vrijeme je pokazalo da je Tužilaštvo u jednom, a Sud BiH u drugom ćošku, a Dodik u sredini sobe gdje mu niko ne smije prići. Dodik je svjestan da američki utjecaj u BiH više nije ni približno jak niti aktivan kao u periodu Murphyjevog mandata. Trebao je samo biti strpljiv i ispregovarati najbolju poziciju.
Međunarodna zajednica, uključujući EU, pojedine diplomate iz zemalja članica EU, uz prisustvo Srbije dala je mig da se ponizi državno pravosuđe kao opcija za izlazak iz ćorsokaka, umjesto zaštite države.
Dakle, bh. pravosuđe je pregovaralo s čovjekom koji ima sankcije Amerike, Velike Britanije, Njemačke, Austrije, Litvanije, Poljske. Pregovaralo se i i garantovala mu se sloboda, odnosno ukidanje odluke o pritvoru čovjeku kojeg se dovodi u vezi sa masovnim izvlačenjem javnog novca preko više svojih povezanih firmi. Ali od svega ostade samo tvit američke ambasade koja je nekada Dodika prozivala rečenicom: Where is the money? (Gdje je novac?).
(KLIX.BA)