Uzavrela situacija na domaćoj političkoj sceni negativno se održava na strane investicije, ali i na izvoz robe iz Bosne i Hercegovine.
Poručuju to iz poslovne zajednice, odakle kažu da se sa bacanjem otrovnih strelica mora prestati jer to ugrožava privredni ambijent.
– Naravno da ovo što se dešava stvara nesigurnost, ne samo investitorima, nego i svim ozbiljnim kupcima. Svaki kupac koji namjerava da potpiše dugoročan ugovor sa kompanijom iz BiH sada je u dilemi da li smije da potpiše ugovor na dvije ili tri godine. A da ne govorimo o investitorima koji bi htjeli da naprave nešto u BiH – rekao je za Nezavisne novine Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.
On dodaje da razumije to da se političari bore za neke pozicije, ali u javnosti ne bi trebalo da se pravi ovakva halabuka.
– Bila je jedna situacija kada smo mi prije nekoliko godina napisali javno saopćenje te pozvali naše političare da sjednu, razgovaraju, pričaju, svađaju se, ali da u javnosti pokušaju da ne prave pompu – istakao je Smailbegović.
Dragutin Škrebić, predsjednik Udruženja poslodavaca tekstilne i kožarsko-prerađivačke industrije Republike Srpske, kaže da probleme već izaziva stanje u Evropi i svijetu.
– Nemiri, ratovi i sankcije su smanjili potrošnju u EU, a to je naše tržište. Kada tome dodamo i našu političku situaciju, koja je izuzetno teška, postajemo rizično područje i to će sigurno utjecati i utječe na smanjen broj narudžbi – rekao je Škrebić.
To se, dodao je, osjeti u svim granama, a u tekstilnoj i obućarskoj industriji pogotovo.
– Ja vidim da je kod drvoprerađivača katastrofa. Mi moramo razgovarati o tome kako prevazići krizu koja nas sigurno čeka. Evo, i u Srbiji je isto. Niko ništa ne radi, bavimo se politikom, mlatimo praznu slamu, a o ekonomiji niko ne priča – rekao je Škrebić.
U Agenciji za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) kažu da je politička stabilnost osnovni preduvjet za privlačenje stranih investicija, jer niko ne želi ulagati svoj novac u politički nestabilne zemlje.
– Svjedoci smo stalnih previranja kada je u pitanju politika u BiH. Stoga ne možemo ni očekivati značajnije povećanje stranih ulaganja sve dok politička situacija ne bude stabilnija – kažu iz FIPA-e.